Команда Skeiron для Google оцифрувала Свято-Успенський собор в Харкові.

Львівська команда експертів зі збереження пам’яток Skeiron разом із Google створили 3D-модель Свято-Успенського собору в Харкові – пам’ятки архітектури XVIII століття.

Для цього було використано технологію лазерного сканування та фотограмметрію. Ці методи допомагають зафіксувати геометрію та кольори об’єкта, аби максимально точно відтворити оригінал.

Львівське бюро Skeiron оцифровує об’єкти української культурної спадщини. У 2022 р бюро Skeiron виповнилось 6 років – на той час львівська команда оцифрувала понад 100 історичних будівель у чотирьох країнах та безліч музейних колекцій. 22 квітня 2022 р. вона оголосила про початок нового проєкту #SaveUkrainianHeritage, фінансованого Європейським Союзом через Aliph Foundation – фонд, який допомагає захищати спадщину під час воєн та інших конфліктів.

Переглянути візуалізацію можна тут.

Інформація про те, як Skeiron та Google створювали 3D-модель харківського Свято-Успенського собору

За словами розробників, розміщення 3D-моделей на платформах для перегляду на різних пристроях виявилося завданням високого рівня складності. В Google розповіли, що файли високої роздільної здатності від Skeiron були надзвичайно об'ємними.

«І хоча вони докладали всіх зусиль, щоб зменшити їх розмір, це стало справжнім викликом», – Етьєн Фер’є, інженер програмного забезпечення Google

В Google відзначили, що для забезпечення найкращого досвіду для користувачів, розмір файлів не має перевищувати 10 МБ. Для їхнього зменшення та збереження якости, команда Arts & Culture звернулася до фахівців з 3D-ресурсів Google.

Процес стиснення та спрощення файлів передбачає зменшення кількості граней (поверхневих трикутників), що дозволяє відтворювати модель на пристроях зі слабкою відеокартою.

Наприклад, для відтворення реалістичної моделі, об’єкт повинен мати 1 млн трикутників. Однак на слабкому GPU користувач отримає лише п’ять кадрів на секунду. Щоб збільшити FPS до 60, кількість граней необхідно зменшити до 30 тис., пояснили в Google.

Зрештою команда успішно зменшила розмір моделей Skeiron до бажаних 10 МБ або навіть менше. Однак під час фінальної перевірки було виявлено кілька проблем.

У деяких випадках текстури були розмитими, а в інших – дрібні деталі, такі як тонкий позолочений хрест на вершині дзвіниці Успенського собору, виявились занадто викривлені. Тому фахівці вручну корегували моделі, порівнюючи оригінали з їх спрощеними версіями.

Що відомо про Свято-Успенський собор в Харкові

Свято-Успенський собор побудували у 1771-1777 роках. Він вважається найдавнішим православним храмом Харкова.

Дзвіницю собору – Олександрівську – добудували у XIX столітті. Тривалий час споруда була однією з найвищих не тільки у Харкові, а й у всій Україні.

За свою історію собор пережив багато подій, в тому числі Другу світову війну та російське вторгнення у 2022 році. Всього через тиждень після початку масштабної агресії війська окупантів завдали удару по історичній пам’ятці, пошкодивши кілька вітражів та зіпсувавши фасади. На щастя, ніхто не постраждав.

Джерело інфомації: «Speka.Media»

#ХарківщинаТуристична
#оцифрування
#туризм #діджитал
#СвятоУспенськийСобор
#КультурнаСпадщина