15 років тому відбулося відкриття I Міжнародного кінофестивалю «Харківський бузок».

Шановні друзі! Продовжується парад подій харківського Календаря 2024 року. Сьогодні ми розповімо про яскраву, з романтичною історією, культурну подію, що сталася 15 травня 2009 р. Саме цього дня у Харкові в кіноцентрі імені Довженка відбулося урочисте відкриття I Міжнародного кінофестивалю «Харківський бузок», назву якого дала однойменна книга відомої французької актриси Мілен Демонжо, котру вона присвятила матері – уродженці Харкова Клавдії Трубніковій. І хоча старт синематографічних зустрічей був нетривалий, ці 5 феєричних подій залишили добру пам’ять і подарували нашому місту багато цікавих локацій, які популяризують його насичене культурне та мистецьке життя. 

Створити майданчик для спілкування кінематографістів із різних країн, залучити молодих режисерів до творчого діалогу із майстрами світового кінематографу – головна мета кінофестивалю. У ньому взяли участь понад 400 режисерів з України, Грузії, Вірменії, Франції, Німеччини, Польщі, США та Канади. На останній, п'ятий, фестиваль було надіслано роботи зі 121 країни світу. У рамках фестивалю Харків та область відвідали світові знаменитості, актори українського, французького, американського кіно.

«Харківський бузок» став відомим завдяки навколофестивальним розвагам: майстер-класами відомих режисерів, презентаціями книг, творчими зустрічами, виставками, концертами, виставами. 

Зокрема, відбулися:

  • презентація книги кінокритика В. Міславського, яка присвячена життю і творчості українського винахідника кінематографу Йосипа Тимченко;
  • творчі зустрічі з Богданом Ступкою, Адою Роговцевою;
  • вечір пам’яті Едіт Піаф;
  • виставка, що присвячена всесвітньо відомій дизайнерці театральних і балетних костюмів Варварі Каринській та інше.

У межах фестивалю відкрився інформаційно-виставковий центр «Бузок», «друге дихання» отримав кінотеатр «Боммер» («Боммеръ»), який став основною базою для безкоштовного показу конкурсних фільмів.

Під час фестивалю в Харкові відкрили кілька меморіальних дошок:

  • харківському фотографу польського походження Альфреду Федецькому;
  • автору першого в російській імперії документального фільму «Урочисте перенесення чудотворної Озерянської ікони з Курязького монастиря в Харків» (1896 рік);
  • засновнику Одеської кіностудії Дмитру Харитонову, який у 1906 – 1916 рр. активно розвивав кінематограф у Харкові;
  • фотографу, кінематографісту, журналісту, редактору й видавцеві, родоначальнику азербайджанського кінематографа, уродженцю Харкова Олександру Мішону. 

До речі, підготовлені ХОУНБ інформаційні довідки «Про культурне співробітництво Харківської області із зарубіжними країнами» дозволяють відстежити хід подій кінофестивалю (Дивіться розділ інформаційні видання на сайті Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки).

Переможцям кінофестивалю вручали статуетки у вигляді скляних гілок бузку, які видували на замовлення у Львові, Харкові та Запоріжжі. Статуетка являє собою гілку бузку, яка оповита кіноплівкою.

«Харківський бузок» має свій гімн – музичну емблему фестивалю, слова і музику якого написали Людмила Петрик та Микола Стецюн.

В одному з улюблених куточків відпочинку харків’ян – саду імені Т. Г. Шевченка під час І кінофестивалю з’явилася Алея почесних гостей. На ній встановлено два десятки стел із відбитками долонь знаменитих кінозірок, включаючи почесного президента фестивалю Мілен Демонжо, Мішель Мерсьє, Алена Делона, П'єра Рішара, Жан-Поля Бельмондо, Богдана Ступки, Наталії Фатєєвої, оскароносця Юджина Мамута та ін. Голова ГО «Міжнародний кінофестиваль «Харківський бузок» Вікторія Маренич вважає, що кінофестиваль унікальний своєю живучістю, та впевнена – обов'язково буде продовження. Сподіваємось, що так і буде!

Пропонуємо ознайомитися й з іншими цікавими датами і фактами про нашу Харківщину у бібліографічному покажчику «Календар знаменних і пам’ятних дат Харківщини». Видання авторства ОКЗ «Харківська обласна універсальна наукова бібліотека» містить матеріали про визначні події історії, суспільно-політичного, громадського та культурного життя області, ювілеї уроженців краю та видатних діячів, життя і діяльність яких пов'язана з Харківщиною. З повною версією календаря можна ознайомитися тут.

Матеріал напрацьовано ОКЗ «Харківська обласна універсальна наукова бібліотека».