День в історії Харкова: 7 листопада, зданий в експлуатацію Держпром

У цей день, 7 листопада 1928 року, був зданий в експлуатацію перший в місті та й в усьому Радянському Союзі хмарочос -монументальний і величний Будинок Державної Промисловості - Держпром.

У грудні 1917 року Харків набув статусу столиці радянської України. У 20-х роках почалася реконструкція «урядового» центру міста, а в 1925 році був оголошений конкурс на розробку «будівлі нового типу, яке відповідало б новим завданням соціалістичного будівництва». З 19 варіантів, представлених на конкурс, перемогли ленінградські архітектори серафимів, Фельгер, Кравець з проектом «Непроханий гість». Підготовчі роботи почалися вже в 1925 році, а побудували перший хмарочос сверхударними темпами, всього за два з половиною роки. П'ять тисяч людей працювали без сучасної техніки, тільки руками. Замість будівельного транспорту використовувалася кінна тяга.

Після завершення будівництва в будівлі Держпрому до 1934 року розміщувалося уряд УРСР. Під час окупації Харкова 1941-1943 років на першому поверсі будівлі була влаштована стайня, а на інших поверхах мешкали мавпи із зоопарку. Під час відступу німці хотіли підірвати хмарочос, але спроба, на щастя, не увінчалася успіхом, як і потуги підпалити шедевр конструктивізму - залізно-бетонному остову будівлі вогонь не приніс відчутної шкоди.

У 2000 році Держпром увійшов до числа дванадцяти офіційних символів Харкова, а в 2004 році був внесений до попереднього списку пам'яток ЮНЕСКО.

Джерело інформації