Цирк в подарунок на весілля: історія і легенди трьох цирків Харкова

Циркові трупи Альберта Саламанський, прусського підданого Вільгельма Сура, французьких антрепренерів Л. і Ж. Годфруа, братів Нікітіних, цирки Веллі, Чинізеллі починаючи з другої половини 19 століття харків'ян дивували акробатичними номерами, фокусами, неймовірними фізичними здібностями.

Для уявлень власники споруджували тимчасові дерев'яні споруди на вулицях і площах Харкова. Перераховані закладу не носили постійного характеру, але вони - невід'ємна частина історії одного з найстаріших і найавторитетніших українських цирків - Харківського державного цирку.

Перший в Україні стаціонарний цирк

Цирк Грикке

Відправною точкою Харківського цирку вважають 1886 рік, а його засновником Генріха Грікке - харківського промисловця, основним джерелом добробуту якого виступали оранжереї і торгівля квітами. Згідно з міською легендою зайнятися цирковими виставами Грікке підштовхнули палкі почуття до артистки цирку. Юна зірка мала чималі амбіції і хотіла виступати у власному цирку. Багатий промисловець не поскупився і подарував цирк коханій на весілля.

Але це лише красива історія, а реальність полягає в тому, що заклад став першим стаціонарним цирком не тільки в Харкові, але і в Україні. Через два десятиліття цирк Грікке знайшов новий постійний будинок - перша в нашому місті кам'яна будівля, побудована спеціально для циркових вистав.

Будову звели на Жандармській площі, зараз площа Національної Гвардії, за проектом архітектора Володимира Хрустальова. Будинок являв собою цирк-театр. Манеж легко трансформувався в сцену і глядачі могли насолоджуватися театральними постановками. Тут особливо ефектно йшли водевілі і оперети. Зодчим вдалося домогтися унікальною акустики в залі для глядачів. Тут немає звукових ям, а звук відбивається від поверхні купола.

У 1930-ті роки будівлю перебудували, манеж зробили стаціонарним, а для артистів побудували гримерки. Але в цілому, за більш ніж столітнє існування, архітектура споруди збереглася без особливих змін. Навіть покриття манежу залишилося таким як його робили на початку минулого століття. Воно складається з п'яти куль, кожен завтовшки півметра - земля, кінський гній, глина, суміш глини і тирси, чисту тирсу.

Подібне покриття дозволяє мінімізувати травми артистів. До речі, крім Харкова, подібна будівля цирку-театру, збереглася тільки в Одесі.

Два цирки в одному місті

Театр Муссури

На початку 20 століття в Харкові працювало відразу два стаціонарних цирку. Не багато європейських столиць могли похвалитися такою кількістю циркових будівель, а українські міста і поготів. У 1910 році по вулиці Благовіщенській, 28 свої двері для глядачів відкрив новий цирк-театр, зал який міг вміщати понад 5000 гостей. Будівля, зведена в модному тоді стилі модерн, називають одним з найкрасивіших і масштабних циркових будівель в Європі.
Власником нового цирку став колишній керуючий цирком братів Нікітіних Герасим Михайлович Муссурі. Тут, як і в цирку Грікке, манеж не був стаціонарним і легко трансформувався, опускався і обертався. Хоча споруду облаштували за останнім словом техніки, вже через кілька років справи цирку пішли вкрай погано. У 1912 році з будівлі практично зник манеж, але з'явився театр оперети. Тільки, ось оперні партії тут не звучали - зал цирку не володів необхідною акустикою.

До кінця 20 століття будівлю перебудовували, намагаючись адаптувати зал для глядачів до потреб працюючого тут Театру музичної комедії. Тільки проблема так і залишилася не вирішеною. Протягом останніх десятиліть споруда не використовується і поступово руйнується.

А ось в стінах цирку Грікке вистави успішно йшли довгих 68 років. Змінилася лише назва - на Харківський державний цирк.

Нова будівля Харківського цирку

Новый цирк

Третім спеціально побудованим для циркових виступів будовою стала будівля цирку на площі Урицького (сьогодні - площа Ірини Бугримової). Перша вистава на новій арені відбулася 9 квітня 1974 року.

Кругла в плані будівля зі скла і металу з цікаво, зігнутим дахом технічно відповідало вимогам свого часу. Просторий зал для глядачів міг вмістити 2300 глядачів. За лаштунків безліч репетиційних, технічних і підсобних приміщень. Єдиним недоліком нової будівлі стало повна відсутність оригінальності.

При будівництві використовували типовий проект. Двійники Харківського цирку зустрічають дітей і дорослих в Кривому Розі, Донецьку, Луганську, Воронежі, Новосибірську, Уфі, Самарі, Пермі, Брянську.

З відкриттям нового цирку манеж цирку Грікке не прийшов в запустіння - він перетворився на навчальний майданчик, де свою майстерність відточують циркові артисти. Вони приходять в ці стіни в дуже юному віці - 3-4-х років, щоб назавжди пов'язати своє життя з чарівним світом цирку. Сучасні харків'яни знають цю будову як «старий цирк», на відміну від нового, на площі Ірини Бугримової.

Перша жінка - дресирувальниця диких тварин

Ирина Бугримова

Серед харків'ян безліч видатних людей, які випереджали свій час і назавжди увійшли в світову історію як перші. Циркове мистецтво не виняток. Саме в стінах Харківського цирку почала виступати перша в Радянському Союзі жінка дресирувальниця диких тварин Ірина Бугримова.

Не будучи представницею циркової династії, Ірина Бугримова в дитинстві часто бувала за лаштунками Харківського цирку. Разом з батьком, відомим в Харкові ветеринаром, дівчинка приходила сюди лікувати чотирилапих артистів.

У дресуру Ірина Миколаївна прийшла не відразу. Її циркова кар'єра почалася в кінці 1920-х років з трюкового номеру «Політ на санях з-під купола цирку», підготовленого спільно з Олександром Буслаєвим. Сильний характер, рішучість, захоплення спортом - атлетикою, штовханням ядра і метання диска, мотоспортом допомогли дівчині зробити те, на що до неї не наважувалися інші.

Тривалі репетиції і гастролі зблизили молодих людей. Незабаром артисти одружилися, але прожили разом всього кілька років. Уже в 1937 році Ірині Бугримовій запропонували зробити номер з леопардами. Подумавши артистка вирішила, що якщо вже і братися за приборкання диких тварин, то найнебезпечніших і граціозних. Наступні десятиліття Ірина Бугримова виступала виключно з левами. Першими її вихованцями стали левенята Гай, Юлій і Цезар. Всього ж дресирувальниця підготувала близько 70 левів.

В кінці 1930-х років рекомендацій по дресурі тварин, тим більше левів, не існувало. Кожен приборкувач шукав свої методи, дотримуючись інтуїції і отримуючи травми. Глибокі подряпини, переломи, розриви сухожиль - неповний перелік того з чим довелося зіткнутися Ірині Бугримовій. Після удару лапою по обличчю дресирувальниці робили пластичну операцію.

Ірина Бугримова не била і не залякувала тварин. Їй вдавалося показати лева справжнім царем звірів, небезпечним хижаком, при цьому не створюючи на манежі атмосферу небезпеки.

«Лев на мотоциклі», «Лев у повітрі», «Лев-канатоходець», «Вогненне кільце». І сьогодні номера Ірини Бугримової і її вихованців залишаються неперевершеними.

Кузня циркових талантів

Кузница цирковых талантов

В середині 20 століття Харківський цирк вважався одним з найкращих в країні. На харківському манежі придумували і реалізовували небачені до цього за складністю і красою циркові номери та атракціони.
«Гімалайські ведмеді-акробати», «Політ навколо Ейфелевої вежі», «Повітряний перехресний політ», «Африканські леви-велетні», «Серед хижаків», «Атлет і лев», «ілюзіону атракціон». Ось лише малий перелік номерів, які побачивши світло на арені Харківського цирку здобули популярність і любов глядачів у всьому світі.

У нашому місті відбувалося професійне становлення багатьох циркових зірок. У різні роки на харківському манежі працювали еквілібрист Петро Маяцький, дресирувальник Юрій Дуров, дресирувальник Валентин Філатов, наїзник-джигіт Хакім Заріка, дресирувальник коней Ірбек Кантемир, дресирувальник хижих тварин Мстислав Запашний, дресирувальники тигрів і левів, повітряні гімнасти, акробати Людмила і Володимир Шевченко, творець унікального атракціону «Акробати-вольтижер з ведмедями» Віктор Шемшур.

У Харківському цирку виступало чимало відомих клоунів - Костянтин Берман, цирковий режисер, кіноактор Юрій Нікулін, Михайло Шуйдін, творець Театру кішок в Москві Юрій Куклачов, Михайло Румянцев, він же клоун Карандаш.

Легенди «старого цирку»

Олег Попов

Згідно з однією з циркових легенд саме в Харкові один з видатних клоунів 20 століття, Олег Попов вперше виступив в жанрі клоунади. На початку 1950-х років майбутній Сонячний клоун приїхав до Харкова в складі Молодіжного циркового колективу з номером «Ексцентрик на вільному дроті».

В цей же час в цирку захворів килимовий клоун без якого вистава практично приречена на провал. Його роль заповнювали паузи між номерами, не даючи нудьгувати публіці. Директор Харківського цирку запропонував Олегу Попову виступити з репризами. Виступ виявилося більш ніж успішним. За іншою версією дебют Олега Попова в амплуа клоуна відбувся в Саратовському цирку.

На манежі старого цирку виступав також відомий ілюзіоніст Еміль Кіо, з яким пов'язана інша циркова байка. Справжнє прізвище артиста Гіршфельд, Кіо - сценічний псевдонім, який фокусник знайшов саме в Харкові. Проходячи ввечері повз кінотеатр ілюзіоніст звернув увагу, що на вивісці горять всі букви, крім Н, тобто КИО. Поєднання букв настільки сподобалося артисту, що фактично стало його прізвищем.

Відносно походження псевдоніма Кіо також існують різні версії, але про їх правдивость або неспроможность могла би сказати тільки одна людина Еміль Кіо, але він залишив це таємницею.

Цирк - це особливий світ, прийшовши в який одного разу, постійно хочеться повернутися. Світ де, здається, немає нічого нереального, де людські можливості безмежні, де дикі тварини слухняно виконують кожну команду дресирувальника, де акробати з легкістю злітають під купол і безстрашно кидаються вниз, зависаючи в декількох сантиметрах від манежу. 

Джерело інформації