Музей, який створили діти. Художній музей в Пархомівці чекає відвідувачів.

Ольга Степанівна Куць вперше побувала в Пархомівському художньому музеї, коли їй виповнилося 6 років. Діти їхали на екскурсію і взяли її з собою. На першому поверсі - представлені експонати, які зібрали діти для музею - вони відгукнулися на пропозицію вчителя історії Афанасія Луньова розкрити історію рідного краю, і почали приносити в школу предмети побуту, вишивки, писанки, хтось із місцевих віддав музичну шкатулку.

ОЛЬГА КУЦЬ, місцева мешканка Пархомівки: Я стояла слухала зачарована цією музикою, всі вже йшли в інші зали, а я стояла, і стояла поки мене не відвели у інші зали. І ініші картини вони були великі, такі наздвичайно красиві. Але вони не так на мене вплинули як шкатулка… 

Минуло понад півстоліття - зараз в Пархомівському художньому музеї 12 залів, понад 7,5 тисяч експонатів, колекція давно вийшла за рівень сільської школи і про неї знають далеко за межами України, але Ольга Куць досі обожнює старовинну мелодію.

Щоб колекція поповнювалася, Луньов придумав писати листи відомим художникам з проханням допомогти створити в Пархомівці справжній музей. Його учні почали листування з Ермітажем, спілкою художників СРСР. Одним з перших відгукнувся Володимир Фаворський - художник, який протягом 6 років відправляв в село під Харковом свої картини, запрошував дітей з глибинки в майстерню в Санкт-Петербург.

РУСЛАНА невесело, молодший науковий співробітник Пархомовського художнього музею: Вони спілкувалися з художником, дивились, як художник працює, їм це лестило дуже сильно. Фаворський намагався там у себе познайомити дітей з іншими художниками, з мистецтвознавцями, він писав листи, що запрошували дітей на екскурсії, а також він ще надсилав свої графічні роботи. 

Захоплені ідеєю, художники, колекціонери та музеї почали передавати роботи в Пархомівку. У 1972 році музей став «народним», а потім і художнім. Нинішній директор музею Олена Семенченко, проводячи екскурсію, відзначає, колекція різнопланова: тут і іконопис XVII-XIX століття, і акварелі Івана Айвазовського, і портрет пензля Іллі Рєпіна, але особливо вражає колекція західноєвропейського мистецтва - чотири роботи знаменитого Пабло Пікассо можна побачити в сільському музеї , серед них знаменитий «Голуб миру».

ОЛЕНА СЕМЕНЧЕНКО, директор Пархомовського художнього музею ім. Луньова: Багато хто приїжджає саме подивитися в нашому музеї Пікассо. Тому що, як вони кажуть, в Укріане, якщо треба Пікассо, то треба їхати в Пархомівку.

Ще одна гордість Пархомовки - роботи художників 20 століття - Казимира Малевича і Василя Кандинського. Сам Малевич жив в Пархомівці деякий час, і саме тут почав цікавитися мистецтвом. Зазвичай відвідувачі, розкривши рот, слухають історії про появу картин, розповідає Семенченко, деякі до останнього не вірять, що це оригінали.

ОЛЕНА СЕМЕНЧЕНКО, директор Пархомовського художнього музею ім. Луньова: Був такий випадок, коли, пройшовши половину нашої екскурсії, і коли чоловік весь час запитував - це оригінал, це оригінал, це оригінал? Коли ми спустилися на перший поверх і він побачив роботу Малевича, він сказав, якщо ви зараз мені скажете, що і це оригінал ... Ну я ж не могла його розчарувати ... Це дійсно оригінал!

Колекція музею продовжує зростати і в 2021 році. Тепер вже сучасні художники віддають свої картини в дар музею, а країни, з яких приїжджали відвідувачі за час існування музею, перерахувати неможливо.

Джерело інформації: АТН
Автор: Наталя Белокудря