Легенда про заснування Змієва
У давні часи в хащах і непрохідних болотах жив крилатий Змій. Натерпілися від нього люди, бо нікого він не жалів – ні дітей, ні старих. Данину Змій переважно брав малими дітьми та красунями-дівчатами. Не знали люди, як позбутися цього злого чудовиська. На ту пору виріс хоробрий молодець Альоша Попович. Сили йому позичати не треба було: у гніві міг розірвати на шматки дванадцять разом складених волячих шкір. Ось і вирішив він перехитрити Змія. Обгорнувся обсмоленими коноплями і пішов вздовж Дінця до Змієвого лігва. Відчувши людський дух, чудовисько вилетіло зі свого сховища назустріч некликаному гостю.
І зустрілися вони у двобої неподалік від стародавнього міста Донець. Коли ж богатир почав перемагати Змія, той став проситися: «Не вбивай мене, Альошо! Сильніших від нас немає нікого. Розділимо світ порівну і будемо володарювати». «Добре, – погодився той. – А щоб не було поміж нас сварки, прокладемо межу».
Викував богатир плуг у сорок пудів – жоден віл не потягне. Запріг він Змія у цей велетенський плуг та й проорав борозну аж до Сурожського (Азовського) моря. Де борозна пройшла – там залишився глибокий рів, де пласт землі відвалився – там високий пагорб виріс. Богатир спромігся втопити свого ворога у морі. Ось відтоді й простяглися від Донця до самого синього моря Змієві вали. А місце, де жив Змій, назвали Змієвим.
Пропонуємо: екскурсію «Братерство по зброї», основний зміст якої стосується не стільки історичного минулого краю, що являв собою кордон між слов'янським світом і світом кочівників, скільки висвітлює події Другої світової війни, коли тут знову пролягла межа між добром і злом. Битва під Соколово відома тим, що в ній взяв участь чехословацький окремий піхотний батальйон, який став першим іноземним підрозділом, що вступив у бій з німецькими військами на Східному фронті.
Маршрут: м. Харків – с. Соколово – м. Зміїв – с. Таранівка – м. Харків.
Тривалість: 7 годин.
Об'єкти показу: Зміївський краєзнавчий музей, музей Бойового братерства, парк Дружби, Таранівський музей гвардійців-широнінців.