Легенда про Озерянське диво
Озерянська ікона Божої Матері – покровителька Харкова. Вона була знайдена наприкінці XVIІ ст. біля села Озерянка. Народна легенда розповідає про те, що місцевий селянин косив тут траву й випадково косою розсік навпіл ікону, яка лежала просто на землі. Під час удару навколо рознісся тужливий людський стогін, від якого чоловік ледве не втратив мову. Косар підняв обидві половини ікони, приніс їх додому, та стуливши докупи образ, поставив у хаті на чільному місці поруч з іншими іконами.
А ранок приніс чергове диво: господар не виявив ікони у будинку, знайшов її на місці явлення. Він побачив, що розрізані частини ікони щільно з'єдналися, майже без сліду, а на місці дивовижної появи лику Богородиці з-під землі забило чисте джерело.
З відомих людей, які відчули на собі чудотворний вплив святині, був письменник Григорій Квітка-Основ'яненко. 1779 року Григорій втратив зір. Лікарі не змогли допомогти хлопчикові, і тоді він відправився до Курязького Преображенського монастиря, де в той час перебувала Озерянська ікона. Довго молився Григорій перед чудотворним образом та, омивши обличчя святою водою з джерела, почав прозрівати.
Онуфріївське джерело й досі животворить. Власне, тут, в одному місці, сходяться одразу три криниці: одна зцілює зір, друга – внутрішні органи, третя – жіночі недуги.
Пропонуємо: екскурсію «Озерянське диво» з відвідуванням культових об'єктів. Одяг екскурсантів повинен відповідати загальним церковним правилам: чоловікам не можна перебувати в шортах і майках; жінкам – у короткому одязі, штанях. Жінки обов'язково повинні мати головний убір (хустку), під час відвідування купелі – довгу непрозору сорочку.
Маршрут: м. Харків – с. Нижня Озеряна – с. Подвірки – м. Харків.
Тривалість: 5 годин.
Об'єкти показу: Свято-Преображенський чоловічий монастир, храм-каплиця Озерянської Божої Матері з купіллю у с. Нижня Озеряна, садиба-музей «Українська хата», Церква Озерянської Божої матері в с. Буди, Онуфріївське джерело Курязького монастиря.